İNTİHAL (TDK SÖZLÜK: AŞIRMA)
Can Çirişoğlu

Can Çirişoğlu

İNTİHAL (TDK SÖZLÜK: AŞIRMA)

24 Nisan 2019 - 14:31

Böylesine içimizi yeniden umutla doldurduğumuz bir dönemde aklıma ülkemin son yıllarda neden ileri ülkeler seviyesine ulaşmak hedefinden uzaklaşarak geriye doğru gittiği takıldı. Geçenlerde ciddi bir grubun içerisindeki sohbette bunu rakamlarla da ortaya koymuş ve "intihal" üzerinde durmak gerektiğine karar vermiştik.

"İntihal" TDK Büyük Türkçe Sözlük anlamıyla "aşırma" özellikle fikir alanında olduğunda ülkeyi ileri taşımanız olası değildir. Japonlar taklitçilikle dev bir sanayi yarattılarsa bunu başlangıçtaki taklitçiliğin ardından gerçekleştirdikleri teknoloji devrimi ve buluşlara borçlu olduklarının farkında olmalıyız.

Dünya üniversitelerini bilimsel yayın sayısını kriter alarak sıralıyorlar. ODTÜ sürekli yukarılarda var, diğerleri bayağı uzak ara takip ediyorlar. Neden? Çünkü ODTÜlü bilim insanları gerçekten araştırma yapıp sonuçlara bağlı olarak özgün görüşünü beyan edip yorumlayan kısaca bilimsel tanıma uygun bir yayın ortaya çıkarıyorlar. Dolayısıyla Dünya literatüründe yer buluyor ve başarıyı getiriyor. Diğer üniversitelerde de benzeri çalışan öğretim üyeleri var.

Bu hastalık öyle bir durumdaki toplumun çeşitli katmanlarında değişik çalışmalarda kendi özgün fikirlerini kendini ifade edecek şekilde ortaya koymak varken kabul görmüş takdir edilen söylemleri farklı kelimelerle tekrarlamak marifet sayılıyor. Gelişmek, geliştirmek lider olmak kesinlikle bu değil! Atatürk'ü lider yapan önemli özelliklerinden birisi yaratıcılığıdır. Yaratıcılık dediğimizde gelişmeyi algılayan toplumların ileriye gitmesi de olası değildir. Bu arada yenileşimin ticari kaygıyla oluşturulmuş bir kurguyu aklıma getirdiğini de samimiyetle söylemeliyim. Yıllardır ARGE ile sağladığımız avantajlar artık inovatif yaklaşımla sağlanıyor... Lafı burada dağıtmak yerine ben en baştaki "aşırma" konusuna dönmek istiyorum.

Bu hafta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Haftası idi. Çocuklarımıza model olma bilincine sahip ebeveynler olarak; öncelikle dürüstlüğün erdemini öğrenmeleri adına söylem ve eylemlerimize özen göstermeliyiz.

Yeni kuşaklar özellikle 2000 sonrası doğumlu Z kuşağı çocuklar öyle geliyorlar ki! Teknolojinin içinde doğmuş Z’ler ve ardından gelen 2013 sonrası doğumlu Alfa kuşağı I/0 mantığıyla düşünüyorlar. Trafikte kırmızı ışıkta geçen babasını polise şikayet ediyor, çöpünü sokağa atan ebeveynini uyarıyor, gördüğü hatayı doğrudan söylemekten kaçınmıyor. Çevreye karşı saygılı olduğu kadar düşüncelerini ifadede gerçeği yalınlıkla dile getirip, açık ve net davranıyorlar. Etik anlayışları genelden farklı olduğu kadar da güçlü!

1980 sonrası köşe dönme anlayışının bizi getirdiği bugünlerden tümden geriye dönüş mümkün görünmese de en azından erkeği kadınıyla "adam" olmanın dürüstlükten geçtiğini bilmeliyiz. Eskilerin dedikleri gibi "Taşıma suyla değirmen dönmez" ise çalıntı fikirler söylemlerle de ilerleme gelişme sağlanamaz. O zaman ne yapmamız gerekiyor? Adam gibi fikirler ortaya çıkarıp, azimle çalışıp, üreterek geleceğe yürümeliyiz. Gerçek "güç" buradan elde edilir!

Son Yazılar