LİDER VE TAKIMI
Can Çirişoğlu

Can Çirişoğlu

LİDER VE TAKIMI

23 Mart 2019 - 19:51 - Güncelleme: 24 Mart 2019 - 23:47

Seçimlere bir hafta kalmışken adayları değerlendirmekte işinize yarayacağını düşünerek bugünkü yazımda Lider ve Takım özellikleri üzerine görüşlerimi paylaşacağım, dilerim seçimin sonucu İzmirimiz için hayırlı olur.

İnsanlar barış ve refah içinde oldukları sürece liderin varlığını fark etmezler, etmelerine de gerek yoktur. Bir kriz ya da büyük değişim dönemlerinde ise onlara yol gösterecek birine gereksinim duyarak kendilerine liderlik edecek bir kişi ararlar.

Bir anlamda liderlik böyle durumlarda farklı yaşanmışlıkların kazandırdığı deneyim ve bilgi birikimine sahip kişi/ler için fırsatların ortaya çıkardığı bir olgudur. Dolayısıyla lider deneyim genişliği ve uzmanlık derinliğine sahip kişidir. Her kişinin her alanda bu özelliğe sahip olacağını beklemek ise hayalperestliktir.

Başarılı lider, eksiklik duyduğu alanlarda kendini tamamlayacak kişilerden yakın çalışma ekibini oluşturup hizmette mükemmelliği sağlayarak sürdürülebilir başarıyı yakalar.

Statüsüne layık olsun ya da olmasın, başa geçen ve kendisine “lider” etiketini yapıştıran kişi, bir süre sonra hırsının kurbanı olup rakip gördüğü yetenekleri ekibinden uzaklaştırarak liderlik sürecinin sonunu getirecek süreci başlatır.

Peter Drucker, bu durumlarda liderin etrafındaki karar verici kişi eksikliğinin ya da başka bir deyişle ekibi olmamasının kurumun yanında tüm ülkenin toplumsal ve ekonomik dengesini bozabileceğini söylemiştir.

Lider olacak kişinin kendisini nasıl gördüğü kadar çevredekilerce nasıl algılandığı da lider olma potansiyelini belirler. Lider etrafına dinamizm ve güven duygusu aşılamalıdır.

Lider; vizyonuyla kitleleri etkileyici, ikna yeteneği gelişmiş, cesur, kararlı ve risk alma becerisine sahip, takımıyla iki yönlü iletişime açık, takımda yaratıcılığı ortaya çıkaracak, motivasyon gurusu bir kişi olmalıdır.

Daha da önemlisi insanları dinleme disiplin ve akıllılığına sahip olmalıdır. Ortak akıl her zaman değerli olan fikri yakalama başarısını arttırır. Nasılsa fikrin geliştirilmesi ve uygulanması liderin öncülüğünde gerçekleşecektir. Aslında liderin bundan korkması gerekmez çünkü kontrol kendindedir.

Liderin başarılı olmasının temel koşulu, oluşturduğu yakın çalışma ekibi üyelerinin yaratıcılık ve üreticilik kabiliyetlerinin yanında eylemde duygu ve akılla birbirlerine bağlı olmalarıdır. Güçlü bir organizasyon hedefin belli olduğu ve herkesçe bilindiği, yetki ve sorumlulukların sınırlarının belirgin biçimde çizildiği, içinde koordinasyon sağlamış, çevik bir yapıdır. Lider böyle bir yapı ile bile daima başarılı olmayabilir. Ancak, başarılı bir liderin düşülen durumdan doğru stratejiyi çizerek takımının gücüyle çıkabilmesi gerekir.

Andrew Carnegie’nin mezar taşında: “Burada, kendinden çok daha akıllı insanları çevresine toplayarak başarıya ulaşmış basit bir kişi yatıyor” yazıyormuş.

Şu ana kadar; lider ve takımının ayrılmaz bütünlüğünden ve tamamlayıcı olmasının gerekliliğinden söz ettik.  Günümüzde aranan yönetici tipi insanları yöneten değil, insanlarla birlikte çalışmasını bilendir. Çünkü Einstein “Öyle bir noktaya geldik ki; başımıza bela ettiğimiz sorunları yaratmaktaki beceriyi, çözüm bulmakta gösteremiyoruz.” diyor. O zaman aranılan liderler olabildiğince sorun çıkmasını engelleyen kişiler olmak durumundadırlar. Sorunu çözmektense, sorun yaratmamak çok daha ekonomiktir. Çevre koruma projelerine göz attığımızda bu gerçeği tüm çıplaklığı ile görebiliriz.

Yazımı bitirirken Mustafa Kemal Atatürk hakkında söylenilen “Her şeyden önce gerçekçidir, etrafında olanları görmekte ve değiştirme yollarını aramaktadır” değerlendirmesini her liderin halkını düşünerek eyleme geçmesinin kendisine duyulan saygı, sevgi yanında güveni her geçen gün arttıracağını hatırlatmak istiyorum. Aksi verilen avansı çok çabuk tüketecektir.

“Lider’in kalitesini anlamanın en kısa yolu etrafındaki kişilere bakmaktır.”- Niccolo Machiavelli

Son Yazılar