PARLAK BİR KARİYER SAHİBİ OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
Can Çirişoğlu

Can Çirişoğlu

PARLAK BİR KARİYER SAHİBİ OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?

17 Şubat 2019 - 19:40 - Güncelleme: 17 Şubat 2019 - 20:21

TDK, Türk Dil Kurumu, Güncel Türkçe Sözlük’te Kariyer sözcüğünün Fransızca carrière kelimesinden geldiği ve anlamının da “bir meslekte zaman ve çalışmayla elde edilen aşama, başarı ve uzmanlık” olduğu yazılmış. Aynı sözcüğü, ünlü Amerikan sözlüğü Merriam-Webster ise “özellikle kamusal, profesyonel veya iş yaşamındaki ardışık ilerici başarı” olarak tanımlamış. Bana göre; TDK tanımında eksik kalan başarının sürdürülebilir ve sürekli olmasının gerekliliğidir. Her zaman söylenildiği üzere, başarı tepeye çıkmak değil, tepede kalmaktır (ki bu da başarılı olma halinin sürekliliği demektir). Ek olarak, zirveye varana kadar ulaşacağınız her tepenin arkasında sizi bekleyen yeni bir tepe daha vardır.

Eğer yolculuğunuzu zirvede noktalamak istiyorsanız; önce kendinizi tanımalısınız! Öğrenmeniz gerekenler; yetenekleriniz, becerileriniz, beklentileriniz, hayallerinizdir. Çünkü; geleceğinizi şimdi yazacağınız kariyer planı senaryosundaki rolünüz şekillendirecektir. O rol sizin yaşam boyu bir işiniz olmasını sağlar; çevrenizdeki kişileri ve hatta eş seçiminizi kolaylaştırır; yaşam koşullarınızı geliştirmenizi destekler; kazancınızı arttırır; yaşam düzeyinizi yükseltir; toplumdaki yerinizi geliştirir; özetle size tüm isteklerinizi gerçekleştirme gücü verir.

Bu noktada sizi uyarmam gereken nokta, kariyer gelişiminizin sadece sizin isteklerinize bağlı olmadığıdır. Çünkü; kariyer iki bileşenli bir olgudur. Çalışmak üzere seçtiğiniz şirket ile siz kariyerinizin gelişiminde iki basiretli ortak olmak zorundasınız. Birinci bileşen Kariyer Planlaması, bireysel olup tamamen kontrolünüzde olmasına karşın, ikinci bileşen Kariyer Yönetimi şirketin gelecekte varlığını sürdürebilmesi adına çalışanlarının geleceğini kurgulamasıdır. Şirketin Kariyer Yönetimi Sürecini yetenekleriniz, iş başarınız ve performansınızla kendi yararınıza geliştirebilirsiniz.

Çok sayıda uluslararası şirkette yapılan bir araştırma; hızlı yükselen başarılı çalışanların, yani Parlak Bir Kariyer Sahibi olanların 9 temel özelliği olduğunu ortaya koymuştur:

1. Stratejik Bakış Açısı

2. Değişim Yönetim Becerisi

3. Sonuç Odaklı Yaklaşım

4. Kararlılık

5. Deneyim Genişliği

6. Farklı Kültürleri Tanıma

7. Takım Çalışmasında Başarı

8. İK Yönetim Becerisi

9. Bilgi Derinliği

Parlak Bir Kariyer Sahibi Olmak için yukarıda sayılan özelliklerin olmasının yanında, kişinin istemesi, planlı olması, gayretli çalışması, kendini işine adaması, azimli ve sebatkar olması, zaman zaman yoluna çıkabilecek ters akıntılara karşı daha güçlü bir şekilde kürek çekmesi de gerekir.

Son Yazılar