POTPURİ: YenidenBİZ, TARKEM, İnsanlık 2.0, Dijital Gençlik
Can Çirişoğlu

Can Çirişoğlu

POTPURİ: YenidenBİZ, TARKEM, İnsanlık 2.0, Dijital Gençlik

18 Mayıs 2019 - 12:28

Yaşamımızı ancak öğrendiklerimizi paylaşarak değerli kılabiliriz.

Geçen Çarşamba günü, YenidenBİZ etkinliğinde iki ODTÜ mezunu kadın MİNE UYGUR ve FATMA OLTEN yaşamları ve başarı hikayelerini paylaşacaktı ve oradaydım. YenidenBİZ, iş hayatından bir nedenle ayrılmış şimdi dönme arzusu taşıyan kadınların dayanışma platformu. Mine devre arkadaşım olup İşletmecidir. Uzun yıllar ülkemizin marka kurumlarında satış, reklamcılık, satınalma alanlarında çalıştıktan sonra İnsan Kaynakları Danışmanlığı yapmak üzere kendi firmasını kurmuştu. 2018 yılında aniden emekli olmaya karar verdiğinde şaşırmıştım. En verimli dönemlerinde guru seviyesindeki sektör öncülerinin kaybına üzülüyorum. Neyse ki; sosyal sorumluluk alanında üstlendiği görevlerini hala sürdürdüğünü paylaştı da içim rahatladı. Ben ve bir genç erkeğin dışında kadınların doldurduğu salonu üç saate yakın süren konuşmasında her daim uyanık tutması Mine’nin hem hikayesinin ilginçliği hem de konuşma tarzının başarısıydı. OLTEN Grubunun CEO’su bizlerden daha genç Fatma arkadaşımın konuşması sarkınca ayrılmak zorunda olduğumdan kendisini yazıldığı kadarıyla tanımakla yetinmek zorunda kaldım. İlginç kariyer sürecini bir başka sefer başka bir toplantıda umarım dinleyebilirim. YenidenBİZ etkinliklerini izleyen kadınların her seferinde salonları doldurması günümüzde kadının akıl, bilgi ve disiplini ile yönetim kurullarına kadar varan pozisyonlarda neden yer aldığını açıkça gösteriyor. Geleceğin kadınların farklı alanlarda daha fazla sorumluluk almasıyla güzelleşeceğine inancım her geçen gün daha da güçleniyor!

Dün TARKEM ve Kentimiz İzmir Derneği tanıtımına katıldım. TARKEM, İzmir kent değerlerini korumak ve geliştirmek için yeni bir iş modeli yaratmak ve yarattığı bu modelle İzmir Tarihi Kent Merkezi’ni canlandırmak amacıyla kurulmuş 25 milyon Türk Lirası sermayeli 118 gerçek, 32 tüzel ortağı olan ancak temettü dağıtmayan bir şirket. Peki yatırımcının karı nerede? Şirket borsa yoluyla halka açıldığında sahip oldukları hisselerin değer artışının yatırımcıların karı olacağını bizzat Uğur YÜCE açıkladı. Son zamanlarda Kemeraltı’nın çehresinin değiştiğini görmeye başladık. İlgi alanını Tarihi Alan ile sınırlayan TARKEM şu anda mal sahibi olduğu veya uzun süreli kiraladığı emlaklara ilişkin 10 proje üzerinde çalışıyor. Yapıları geçmişteki işlevine en uygun biçimde yeniden değerlendirmek üzere projelerini kurgulayan şirket, dernek vasıtasıyla da projeleri destekleyici çalışmalara hibe ve destekler sağlıyor. Uzun yıllardır konuşulan Tarihi Alan’ın UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak tanınması için başvuru üç ay kısa bir zamanda dosya hazırlanarak yapılmış, İzmirimiz için hayırlı olsun! TARKEM Genel Müdürü Sergenç İNELER bir ODTÜlü ve izlettiği projeler #YaşanacakBirİzmirİstiyorum diyen herkesi heyecanlandıracaktır, vakti olanlar TARKEM’in ilk projesi Abacıoğlu Hanı içerisindeki şirket merkezine giderek veya  www.tarkem.com adresinden bilgi edinebilirler.

Cumartesi günü son derece ilginç bir etkinliğe katılıyorum: “İnsanlık 2.0 – Biyolojisi Değişen İnsan Doğru”. Geleceğin dünyasında yer alacak robotlar, cobotlarla etik kavramına TV programımda değiniyorum. Özellikle robotları yaratacak şirketlerin en üst düzey yöneticilerinin etik anlayışlarının geleceğe olumlu ya da olumsuz damga vuracakları açıkça görülüyor. Dijital çağda Etik Kavramının tanımlanması robotlaşmadan çok daha önde geliyor. Hatırlarsak Dünyamızın kötü niyetli insanlarca yönlendirilen ya da programlarını bozan robotlarca istilasını bilim kurgu filmlerde defalarca seyrettik. Benzer olayların gerçekleşme olasılıklarını ortadan kaldırmak mümkün olabilir mi bilemiyorum ancak riski minimum seviyede tutmak üzere tartışılması gerekiyor.

Dijitalleşen İnsan Kaynağı programımın teması “Türkiye’nin Sanayi Devrimi – Dijital Türkiye Yol Haritası” raporu doğrultusunda bugüne kadar gerçekleştirilenler konusunda herhangi kaynakta bilgi bulamamaktan dolayı sıkıntımı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Tozlu raflarda kalan bir rapor ve bir kez daha sanayi devrimi trenine binemeyenlerden olmak istemiyorsak elbirliği ile omuz omuza çalışmalıyız.

Dijital devrimi yakalamamızda çok değerli olan Z Kuşağı gençlerle 21 Mayıs Salı saat 17.30’da DİJİTALLEŞME ve GELECEK üzerine sohbetimizi kaçırmamanızı öneririm.

Herkese iyi Pazarlar!

Son Yazılar