Aydın Şengül Kime Savaş Açtı?
Eyüphan GÜNDOĞDU

Eyüphan GÜNDOĞDU

Aydın Şengül Kime Savaş Açtı?

15 Nisan 2019 - 11:09 - Güncelleme: 26 Nisan 2019 - 19:48

 

2018 yılının Şubat ayında Ak parti İzmir il başkanlığına atanan Aydın Şengül bu hafta istifasını verdi. Ömür Kabak’ın hukuki yolla il başkanlığını düşürülmesini saymazsak Aydın Şengül en kısa süre il başkanlığı rekorunu kırdı. 1 senesini henüz doldurmuşken istifa etti(rildi).

Şengül, 2009’un ardından ikinci kez il başkanı olarak girdiği yerel seçimden yine partisinin belediyelerini kaybeden il başkanı olarak çıktı. 5 yılda bir yerel seçimlerin yapılması sebebiyle Aydın Şengül 17 yıllık mazisi olan AK Partiye başarısızlıklarıyla İzmir’de tam 10 yıl kaybettirdi. 

Saç ektirmesi, diş estetiği, kılık kıyafetini değiştirmesi, yeni bir görüntüye sahip olması İzmir’de yetmedi. Demek görüntünü ne kadar değiştirirsen değiştir, kafa yapını değiştirmezsen aynı sonuçları alıyorsun. Bakanların ve belediye başkan adayının önünde elleri cebinde poz verip bunu basına vermesi, İzmir’in gerçek patronu benim edaları kanımca Külliye’ye tosladı.

Üç hafta önce "Politik Analiz" programında "AK Parti İzmir’in yerel seçimlerdeki yenilgisinin tek sorumlusu İl Başkanı Aydın Şengül” dür demiştim.  Köşeme taşımıştım nedenlerini.  Şimdi tekrar tekrar yazmama gerek yok.  Ama yazacak çok şey var. 

Ben doğruyu yazdıkça dokuz köyden kovuluyoruz.

Ama Aydın Şengül’ün istifasını verdiği basın toplantısının üzerinde durmak istiyorum. Artık istifa mı verdi partisine posta mı koydu orası da yoruma açık. Çünkü AK Parti’de bugüne kadar hiç görmediğimiz bir meydan okumaya ve partisinin belediye başkan adayına posta koymaya çevirdi bu işi de. 

Anlaşılan sayın başkan iktidar partisinin gölgesine yaslandıkça o gölgeyi kendinin sanmaya başlamış. Güç zehirlenmesinin bütün emareleri kendisinde belirgin şekilde baş vermiş. 

Peki, özetle ne demişti Şengül;

 “Cumhurbaşkanımızla, Binali Yıldırım’la güzel bir görüşme yaptık. İzmir’den öyle çok da mutsuz değil. İstifamı verdikten sonra kendisiyle görüştüm, inanıyorum ki partimizde bu revizyon devam edebilir. Bu örnek davranış da kendisini örnek gösterir” diye konuştu.

Bu paragraf benim için çok önemli..!

Cumhurbaşkanı ve Binali yıldırımla görüşme yaptık diyor. Niye İzmir için Nihat Zeybekçi ve Cumhurbaşkanı ile değil de Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı ile görüşüyor.

Arkasından da ilçelerde doğru kişileri aday yaptık, Nihat Zeybekçi’den daha çok oy almışlar. İzmir’e patron, ağabey gerekli değildir minvalinde Zeybekçi’ye vurmuşta vurmuş. 

Nihat Zeybekçi için özellikle “ben istemedim beni zorla aday yaptılar” sözünü söyledi demiş.

Belli Zeybekçi’ye öfkeli çok. Bunu da tüm konuşmasına yansıtmış.

“Genel başkanıma kırgın değilim” demiş. 

Bu cümleden de anlıyoruz ki istifa etmemiş. Ettirilmiş..!

Kendisinin bir gün önce Sayın Binali Yıldırımla görüşüp bu açıklamayı yapması, partide de savaş başlıyor yorumlarına sebep oldu. İzmir’in Binali Yıldırım sonrası yeni abisi olacak Nihat Zeybekçi’ye savaş açıyorum minvalinde konuşmasına ne gerek vardı sorusu herkesin dilinde.

Binali Yıldırım'dan güç ve onay almasa Nihat Zeybekçi’ye bu kadar ağır konuşamaz yorumu siyasi kulislerde ağır basıyor. 

Bakalım önümüzdeki dönemde İzmir siyasetinde “Binali Ağabey” mi “Nihat Ağabey” mi etkili olacak. 
Hep beraber göreceğiz…
Bu arada hazır konumuz Aydın Şengül ,
Hazır yeri gelmişken sizlerle de bir Aydın Şengül anımı paylaşmak istiyorum…
yazmazsam kendime ihanet etmiş olurdum...

Bir gün Kanal Ege'yi kurduğum ilk günlerde Aydın Şengül'e gittim. Başkan dedim "Ben bugüne kadar ne bir siyasetçiden, ne bir İşadamından ne de bir kişiden borç almış değilim. En önemlisi de başka TV sahipleri gibi belediye başkanına veya bir siyasiye hayat kadını bulup videoya çekmedim. Tehdit etmedim kimseyi. Daha da önemlisi geçmişte terör örgütüne üye olmadım" dedim.  (İzmir basını kimi ve neyi kastettiğimi iyi anlamıştır)

Nefes kredisi diye bir şey çıkmış. Canlı Yayın aracı almak istiyorum, herhangi bir devlet bankasında bana referans olursanız bütün teminatlarımı gösterip prosedür leri tamamlayıp aracı almak istiyorum. Fakat kredi o kadar az işadamına veriliyor ki ben başvurumu nereye yapayım diye dostane sormuştum. 
Ki araştırılırsa düşük faizle alınan bu kredilerin çoğu aynı bankalara yüksek faiz getirsin diye geri yatırıldığı iddiaları hala kulaklarımızda.
Bizimkilerde bankaya gidiyor aynı prosedür işliyor demez mi bana?

Kafamdan aşağı kaynar sular boşaldı. Sizinkiler kim, biz kimiz dedim?

O her zamanki İzmir’in sahibi tafrasıyla, tepeden bakmacı gülüşüyle cevap vermişti bana. 

Ben o sırıtmanı unutmadım Aydın başkan..!

Geldik zurnanın zırt dediği yere,

Aydın başkan bak bu sözlerim sana…
Kendini bu şehrin sahibi görüyordun. Afran tafrandan yanına yaklaşılmıyordu. 
Bakalım bu mağlubiyet ve Zeybekçi üstüne oynanan oyunlar için o güzel gülüşün nasıl olacak merak içindeyim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar