Yeni araştırma! büyük kalça ömür uzatıyor

Yeni araştırma! büyük kalça ömür uzatıyor

Toronto Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma sonucu büyük kalçaları olan kişilerin daha uzun yaşayacağı ortaya kondu. Kalça çevresindeki 10 cm'lik artış ölüm riskini bakın nasıl düşürüyor.

28 Eylül 2020 - 18:48

Toronto Üniversitesi'nden araştırmacılara göre, kalça çevresinde 10 cm'lik bir artış, yüzde 10 daha düşük ölüm riski ile ilişkili. Uyluk çevresindeki her 5 cm'lik artıl ise ölüm riskini yüzde 18 daha düşürüyor.

Çalışmanın yazarı, Toronto Üniversitesi beslenme bilimleri bölümünden Tauseef Ahmad Khan, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

"İnsanlar sadece kiloya veya vücut kitle indeksine odaklanmak yerine belleriyle ilgilenmelidir. Bel çevresinin incelmesiyle yaşam kalitesi artar ve sağlık riskleri ortadan kalkar. Alkol sonucu oluşan göbek ise sağlığınızı ciddi anlamda tehdit eder. Göbek yağı, karın içindeki organların çevresinde depolanan yağdır ve fazlalığı yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, diyabet ve felç ile bağlantılıdır. Büyük kalça ve ince bel formuna sahip bireylerin bazı sağlık problemlerine yakalanma riski, kalın bellilere göre daha düşüktür."
 

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ Manisa’da vatandaşların kuyumcu tarafından dolandırıldığı iddiası ortalığı karıştırdı Hafife almayın! Eğer sürekli kaşıntınız oluyorsa... Silivri’nin benzersiz lezzeti patriyot böreği tarifi!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte korona virüsten 72 kişi hayatını kaybetti
Son 24 saatte korona virüsten 72 kişi hayatını kaybetti
36 yıl önce bugün Türkiye’de son kez bir kişi idam edildi
36 yıl önce bugün Türkiye’de son kez bir kişi idam edildi